seo uzmanı

Puerperal dönem-doğum sonu dönem nedir?-KADIN SAĞLIĞI

Puerperiım nedir?-Puerperium ne demek?

Fizyolojik bir eylem olan doğum eylemi bittikten sonra,sistemlerin (özellikle üreme organlarının) eski durumlarına döndükleri 6-8 haftalık süreye verilen isimdir.Diğer isimlerini söyleyecek olursak,
postpartum,postnatal,lohusalık ya da doğum sonu dönem olarak
adlandırılmaktadır.

Bu dönemde vücutta çok önemli değişiklikler olur!

Doğum sonrası dönemde kadın vücudunda önemli değişiklikler görülmektedir.Vücudun temel amacı gebe kalmadan önceki normal yapısına kavuşmaktır.Bunun dışında sadece fizyolojik değil aynı zamanda psikolojik değişiklikler de görülmektedir.Doğum yapmış anne ile bebeği arasında bir bağ oluşması buna bir örnektir.

Doğum sonrası bu dönemde görülen 3 önemli olay!

Bu 3 önemli olay involüsyon,löchia ve laktasyondur.İnvolüsyon,
organların küçülmesi ve eski normal haline dönmesidir.İnvolüsyon olayı özellikle uterusta gerçekleşmektedir.Löchia,az önce bahsettiğimiz involüsyon süresince,vajinal yolla vücuttan atılan materyallere verilen isimdir.İçerisinde;desidua atıkları,mukus,
serum,kan,lökosit vb. maddeleri içerir.Laktasyon ise doğumdan sonra meme dokusundan süt gelmesi ile başlayan sürece verilen isimdir.

İlerleyen yazılarımızda bu bahsettiğimiz olaylara daha da derinlemesine inebilir ve doğum sonrası diğer değişikliklerden de bahsedebiliriz.Takipte kalın,öğrenmeye devam edin.

Bu arada g-mail adresiniz varsa sitemizin sağ tarafında G-MAİL İLE BU SİTEYE KATIL kısmından aramıza katılabilirsiniz,tamamen ücretsizdir.Hadi hoşcakalın.
 
Share on Google Plus

About istanbul

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder