seo uzmanı

Müzik dinlemek ve sağlık

Müzik dinlemek ve sağlık.Ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim.
Aslında çok alakası var.Boşuna dememişler,"müzik ruhun gıdasıdır." diye.Peki gerçektende her zaman öyle mi?Bence değil.

Dinlediğiniz şarkının türü çok önemli. 

Gerçekten de öyle.Dinlenilen şarkının türü çok önemli.Genel de rahatlamak için "klasik müzik" dinler insanlar ya da sözleri olmayan "enstrümental müzik".Peki neden insan bunları dinleyince rahatlar?
Şarkıya odaklanınca beyin o an unutur bazı şeyleri,belki de sadece kötü şeyleri.Dinler sadece.Yorum yapmaz.Konuşmaz.Şarkının sakin ve sessiz havasına kaptırır kendini ve rahatlar.

Hareketli şarkılar coşturuyor!

Yukarıdaki klasik müzik örneğinin aksine,hareketli şarkılar da coşturur insanı.Hormonlar tavan yapar,kalp atışı hızlanır,nabız yükselir.Gaza geliriz bazen,dinleriz mehter marşını savaşacak yer ararız.

Bazı şarkılar da insanı yerden yere vuruyor!

Slow şarkılar ya da arabesk,bu türler de insanı mahfediyor içten içe.Depresyona giriyor insan,bir parça anksiyete,bir parça mani.
Vücut bitkin halde,kaslar yorgun,solunum düşük,tansiyon iyiden hallice.

Yani kısacası dinlediğiniz müziğin türü sizin sağlığınızı doğrudan etkiliyor.Nasıl bir ruh halindesiniz bilemem,ama size huzur veren, sizi mutlu eden şarkılar dinleyin efendim ve yazıya son vermeden bir şeyi itiraf edeyim,ben bu yazıyı yazarken müzik dinliyorum efendim.(Slow değil,poptan hallice işte).

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,takipte kalın.Twitter adresimiz https://twitter.com/tanitedaviblog 
Share on Google Plus

About istanbul

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder