seo uzmanı

Hemşirelikte etik-aydınlatılmış onam nedir?

Sağlık ve etik

Sağlık alanında,uygulanan tedaviler,girişimler etik ilkeler kapsamında değerlendirilmektedir.Bu ilkeler sayesinde sağlıkta alınan kararların etik açıdan ne kadar doğru ya da yanlış olduğunu değerlendirmiş oluruz.


Kısacası;uygulanan her işlem,yapılan her tedavi etik açıdan değerlendirilmekte ve sonuca varılmaktadır.

Sağlıkta etik "kuramsal" ve "uygulamalı" etik olarak ikiye ayrılır gençler.Kuramsal etik;işin daha çok felsefi boyutu ile ilğilenir.Etik konuların sınırlarını,kapsadıkları alanları belirlemek gibi.Uygulamalı etik ise neyin doğru,neyin yanlış olduğu ile ilğilenir.Uygulamalı etiğin ilği alanı çok fazla,ben örnek olarak bir tanesini yazayım sizlere.Örneğin;"sağlık personelinin mesleki davranışlarının standartlarını belirlemek" uygulamalı etiğin kapsamındadır.

Buraya kadar "sağlık ve etik" arasındaki ilişkiye kısaca değinmiş olduk.Derinlemesine yazacak olsak elbette çok fazla şey çıkar ama o da bir yazıya sığmaz.Şimdi de yazı başlığında belirttiğim "aydınlatılmış onam" konusuna değinelim.

Aydınlatılmış onam nedir? 

Hastaya önerilen tedavi hakkında kapsamlı,doğru,anlaşılır bir biçimde bilgi verilmesi(olası riskler vb.'nin hekim tarafından anlatılması),gerekli bilgi verildikten sonra hasta ya da onun vekili tarafından hiçbir baskı altında kalmadan uygulanacak tedavi,işlem ne varsa işte hasta ya da vekilinin kabul etmesidir.

İyi bir onam nasıl olmalıdır?

İyi bir aydınlatımış onamda bilgilendirme açık bir şekilde yapılır.Hasta baskı altında kalmaz,gönüllülük esastır.Hastanın kendi başına karar verip veremeyeceği değerlenderilir eğer bağımsız karar verecek derecede değilse hasta vekili dinlenir.

Aydınlatılmış onam sonucunda;hasta tedavisi hakkında gerekli bilgiyi almış,hiçbir baskı altında kalmadan tedavinin uygulanmasını kabul etmiş olacaktır.

Yazdık,çizdik bizden bu kadar.Hoşcakalın.


Share on Google Plus

About istanbul

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder