seo uzmanı

Endometrial siklus nedir?

Endometrial siklus (döngü),üreme siklusunun ikinci safhasıdır.Bu safhada endometrium (uterusun en iç tabakası) da,bir takım değişiklikler meydana gelmektedir.

Endometrium kaç tabakadan oluşur?

Endometrium;"zona bazalis,zona spongiosa ve zona kampakta" olmak üzere 3 tabakadan oluşur.Endometrial siklus'ta olgunlaşmış yumurta artık atılmaya hazırdır ve bu aşamada endometriumun bu tabakalarında bazı değişiklikler görülür.

Endometrial siklus kaç fazdan oluşur?

Endometrial siklus 3 fazdan oluşur.Bunlar;proliferatif faz,
sekretuvar faz ve menstrual fazdır.Her fazda farklı değişimler görülmektedir.Ben burada sizlere sadece önemli olan değişimleri yazıcam.

Proliferatif fazda neler olur?

Endometrial siklusun başlangıcı menstrual fazdır.Bu fazdan sonraki 5. günde de proliferatif faz başlar.Bu fazda estrojen hormonu sayesinde endometrium epiteli kalınlaşır,damarlanma artar.

Sekretuvar fazda neler olur?

Endometrium kalınlaşmasına devam eder.Glandlardan mukus salınımı başlar,eğer bu fazda yeteri kadar estrojen salınamazsa,
kanama yani menstruasyon görülemez.

Menstrual fazda neler olur?

Endometrium tabakası artık eski haline dönmeye başlar.Kandaki estrojen ve progesteron miktarı azalır,endometriumda özel bir kanal oluşur ve daha önceden oluşan yumurta dışarı atılır ve menstruasyon kanaması dediğimiz olay gerçekleşir.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,takip için twitter adresimiz  https://twitter.com/tanitedaviblog
Share on Google Plus

About istanbul

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder