seo uzmanı

Üriner Sistem Enfeksiyonları Hemşirelik Bakımı

Bebeklerde üriner sistem enfeksiyonları;yenidoğan döneminde, anatomik ya da fonksiyonel üriner sistem anomalisi olan bebeklerde görülür.

Üriner Sistem Enfeksiyonları 

Üriner sistem enfeksiyonlarına neden olan başlıca canlılar:e.coli,
b grubu stereptekoklar,stafilokoklar,klebsiella,proteus,psödomonas,
enterobakter ve enterokoklardır.

Üriner Sistem Enfeksiyonlarında Risk Faktörleri

Perine bölgesinin irrite olması,kataterizasyon,antimikrobiyal ajanların kullanılması,cinsen istismar ve cinsel yönden aktif olma durumu risk faktörleri arasındadır.
Enfeksiyonun inflamatuar ve iskemik etkilerine bağlı olarak hidronefroz ve piyelonefrit görülür ve bu durum skarlaşmaya neden olur.Bu skarlaşma;hipertansiyon,proteinüri ve böbrek yetmezliğini tetikler.
Yenidoğanlarda;kusma,ishal,büyümede gerilik,beslenmede güçlük,
abdominal distansiyon,idrarın kötü kokması gibi belirtiler görülür.

Üriner Sistem Enfeksiyonları Hemşirelik Bakımı

Enfeksiyona neden olan etken belirlendikten sonra en az 10 gün süre ile uygun antibiyotik tedavisi uygulanır.Tedaviden sonra idrar kültürüne tekrardan bakılır ve değerlendirilir.Böbreklerde skarlaşma olan çocuklarda kan basıncı izlenmelidir.Çocuğun bol sıvı alması sağlanmalıdır.Aileye antibiyotiklerin düzenli kullanılmasının önemi anlatılmalıdır.Dikkatli bir öykü almak son derece önemlidir.Ateş takibi yapılır.İdrarın özellikleri değerlendirilir.Anne ve babalara idrar yolu enfeksiyonlarından nasıl korunulacağı öğretilir.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,takipte kalın.

Share on Google Plus

About istanbul

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder