seo uzmanı

ortolani-barlow testi nasıl yapılır?

Ortaloni-barlov testi doğuştan kalça çığını tespit etmek için yapılır.
Doğuştan kalça çıkığı kısaca DKÇ çocuklarda sık görülen bir sağlık sorunudur.
Temel sorun aslında asetabulum ile femur başındaki uyumsuzluktan kaynaklanmaktadır.Femur ile asetabulum arasında tam bir uyum vardır.Soldaki resim sağlıklı bir duruştur.Doğumsal kalça çıkığı olanlarda femur başı ile asetabulum arasındaki düzen kısmi ya da tamamen 


bozulmuştur.Doğumsal kalça çıkığı anne karnında iken olabileceği gib doğumdan hemen sonraki zaman diliminde de görülebilmektedir.

Kız çocuklarında daha fazla görülmektedir.

Kalça çıkığı kız çocuklarında 8 kat daha fazla görülmektedir.Genel görünümlerinde her iki ayak arasındaki simetri bozulmuştur.
Ekstremiteler arasında uzunluk olarak farklılık vardır,eğer tek taraflı kalça çıkığı varsa bir bacak diğerinden daha kısadır ve rahatlıkla görülebilir.
Kalça çıkığına neden olan bazı etmenler ise anne karnında duruş bozukluğunun olması,yine bu dönemde annenin bazı hormonlarının kalça eklem kapsülünde gevşeklik yapması,ikiz ya da sezaryen doğumlar,bebeğin büyük olması,makat gelişler olarak söylenebilir.

Ortaloni-barlov testi nasıl yapılır?

Ortaloni testi:Femur başının asetabulum içerisine girerken yarattığı ses veya hissin duyulmasıdır.Çıkık olan kalçanın manipülasyon ile redüksiyonunun sağlanmasıdır.Çocuk sırt üstü yatarken her iki alt ekstremite hem kalça hem dizden 90 derece fleksiyon olacak şekilde pozisyon verilir.Dizlerin yüksekliğinin eşit olup olmadığı değerlendirilir.Bu pozisyon bozulmadan dizler fleksiyon durumuna getirilip femur elle bastırılarak yavaşça yanlara doğru açılır.Her iki bacağın yanlara açılımının eşit olup olmadığı,bu pozisyonu vermede bir kısıtlılık olup olmadığı değerlendirilir.Bacağın abdüksiyon durumuna getirilememesi ve "klik" sesinin alınması testin pozitif olduğunu gösterir.
Barlow testi:Tam olarak çıkık olmayan ancak uygun durumda çıkabilir femur başını tespit etmek için yapılır.Bir el ile sağlam kalça sabit tutulurken diğer el ile şüpheli kalçanın femur başına uyluk iç yan yüzünden basınç uygulandığında kalça "disloke" olabilir.Femur başının asetabulum dışına çıkarken yarattığı ses veya hissin duyulması kalçanın çıkık olduğunu gösterir.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,takipte kalın.
Twitter adresimiz https://twitter.com/tanitedaviblog
Share on Google Plus

About istanbul

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder