seo uzmanı

Marasmus ve kwashiorkor

Marasmus;anne sütü alamayan,anne sütü erken kesilen ya da hatalı beslenen çocuklarda görülen,büyüme geriliği ile karakterize kalori eksikliğinin ön planda olduğu beslenme bozukluğudur.6. aydan sonra ortaya çıkar ve 6-18 ay arasındaki çocuklarda sık görülür.Beden dokuları özellikle deri altı yağ dokusu azalmıştır ve vücutları
kaslardaki proteini kullanmaya başlar,kas dokusu erir.Derileri buruşuk,gevşek,turgor azalıştır.
Yaşlı bir adam gibi görünürler,saçları cansız ve incedir.

Kwashiorkor nedir?

Kwashiorkor,beslenmede protein eksikliğine bağlı beslenm bozukluğudur.Anne sütünün kesilmesinden sonra,bebeğin sadece karbonhidrat ve yağ içeren besinlerle beslenmesi sonucunda gelişir.Doku ödemi ile karakterize olup,en çok 18 ay-3 yaş arasındaki çocuklarda görülür.
Çocuklarda diyare,kistik fibröz,çölyak gibi hastalıklar,büyük kanamalar,yanıklar,protein sentezinin bozulmasına neden olan kronik karaciğer hastalığı sebepleri arasında sayılabilir.
Belirtilerine baktığımızda;bu çocuklarda atrofi görülür çünkü protein yetersizliğine bağlı yıpranan ve hasar gören dokuların onarımı geçikir.Kanda esansiyel aminoasit ve albumin konsantrasyonu düşüktür.Hipoalbuminemiye bağlı yüz,gövde,kollar,bacaklar ve ayaklarda ödem vardır.
Karında şişlik,deride lekeler,iştahsızlık,deri enfeksiyonları ve diyare
karaciğerin büyümesi diğer belirtilerindendir.

Marasmik kwashiorkor

Marasmus ve kwashiorkor bulgularının birlikte görüldüğü beslenme bozukluğudur.Farklı derecelerde ödem ile karakterize olup,ödem genellikle vücut ağırlığı %60'ın altına düştüğünde görülür.Marasmuslu olan bir çocuk aynı zamanda yetersiz protein alır ve bu duruma birde enfeksiyon eklenirse marasmik kwashiorkor görülür.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,takipte kalın.
Share on Google Plus

About istanbul

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder