seo uzmanı

termoregülasyon nedir


Termoregülasyon vücut sıcaklığını belirli aralıklarda tutabilmek için ısı üretimi ile ısı kaybı arasındaki dengeyi sürdürme özelliğidir.
Yenidoğanların bu yetenekleri çok sınırlıdır.Yenidoğan metabolizma hızını,kas aktivitesini ve periferik vazokonstrüksiyonu arttırarak ve fetal pozisyonda kalıp vücut yüzey alanını azaltarak ısıyı korumaya ve ısı üretimini arttırmaya çalışır.
Gebeliğin 26-28.haftasından sonra depolanan,yenidoğanın skapula,boyun,aksilla,böbrek ve adrenallerinde bulunan ve yenidoğana özğü bir yağ dokusu olan kahverengi yağlar da soğuğa yanıt olarak salgılanan epinefrinin uyarısı ile okside olarak yenidoğanlarda ısı üretimini sağlamaktır.Kahverengi yağlar zamanında doğan bebeğin vücut ağırlığının yaklaşık %2-6'sını oluşturur.Ancak kahverengi yağlar yenilenebilir olmadığı için yenidoğan ısı üretiminin bu şeklini uzun süre kullanamaz.

Yenidoğanlarda vücut ısısı 4 farklı yolla kaybedilir.

Buharlaşma (evoporasyon ): Vücut yüzeyinden su buharlaşır.Bebeğin ıslak ve çıplak bırakılması,doğumdan hemen sonra yıkanması bu yolla ısı kaybını arttırır.
Hava akımı (konveksiyon):Vücut sıcaklığının doğrudan havaya iletilmesidir.
İletim (kondüksiyon):Bebeğin cildi ile cildin doğrudan temas ettiği yüzey arasındaki ısı transferine bağlıdır.
Işıma (radyasyon):Vücut sıcaklığının yenidoğanla doğrudan teması olmayan soğuk,sert bir objeye transfer olması ile meydana gelir.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,takipte kalın.Twitter adresimiz  https://twitter.com/tanitedaviblog

Share on Google Plus

About istanbul

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder