seo uzmanı

cerrahi asepsi teknikleri

Cerrahi asepsinin temel ilkeleri  şunlardan oluşur.Steril bir cisim sadece steril bir cisme değebilir.Steril olmayan bir cisim steril olan bir cisme temas ettiğinde kontamine olur.
Steril bir paketin dışı steril değildir.Açılırıken öncelikle kendinden uzak tarafı açmak gerekir.

Steril bir kumaş ya da kağıt üzerine herhangi bir sıvı sıçratılmamalıdır.Mikroorganizmalar,ıslak kumaş ve kağıtta kapiller olay ile steril olmayan alandan steril alana taşınılır ve kontaminasyona neden olur.
Steril cisim belden yukarıda tutulmalıdır.Amaç cismin görüş açısı içinde kalmasını sağlamak ve kontamine olmasını önlemektir.
Steril bir alan ya da cisim üzerine doğru konuşmaktan,öksürmekten
hapşırmaktan,üzerinden el ve kol geçirmekten sakınılmalıdır.Bu şekilde ağız ve burundaki damlacıkların ya da koldaki herhangi bir parçacığın alan üzerine düşmesi engellenir.
Steril alandan uzaklaşmamak gerekir.
Kesilmiş deriden içeri sokulan,deriyi delerek içeri giren,normalde steril olan vücut boşluklarına yerleştirilen herşeyin steril olması gerekir.
Eğer cismin sterilitesinden en ufak bir kuşku duyuluyorsa cisim kontamine kabul edilir.
Cerrahi asepsi teknikleri,cerrahi el yıkama, dendiğinde streil eldiven giyme,steril gömlek giyme,bir alanı steril kompres ile örtmek,tromel kullanma,steril taşıyıcı forseps kullanma,steril set ya da paket açmak,steril bir gereci steril bir ortama bırakma,steril sıvıları steril bir kaba dökme, konularını içerir.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,takipte kalın.
Twitter adresimiz https://www.twitter.com/tanitedaviblog
Share on Google Plus

About istanbul

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder